
Titel: Jurassic world: Rebirth
Premiär: 2 Juli 2025
Regissör: Gareth Edwards
Kategorier: Action, Äventyr, Sci-Fi, Thriller
Skådespelare: Scarlett Johansson, Mahershala Ali, Jonathan Bailey, Rupert Friend, Manuel Garcia-Rulfo, Luna Blaise, David Iacono, Audrina Miranda, Philippine Velge, Bechir Sylvain, Ed Skrein
Speltid: 2 timmar och 13 minuter
Handling:
Fem år efter händelserna i ”Jurassic World: Dominion”, har jordens ekosystem visat sig vara ohållbart för dinosaurier. De kvarvarande dinosaurierna lever isolerade i tropiska miljöer nära ekvatorn, med klimat som liknar de där de en gång frodades. De tre mest kolossala arterna på land, i havet och i luften bär i sitt DNA på nyckeln till en medicin som kommer att ge mänskligheten mirakulösa, livräddande fördelar.
Recension:
Filmen var lite seg i början men den sista 1,5 timmarna var späckad med mycket action. Detta är helt klart den bästa filmen av Jurassic world filmerna och klår även de två sista Jurassic park filmerna enligt mig.
Jag ger filmen 3/5
Märks att jag knappt sett filmerna som gjorts efter 3an på nittiotalet 😅. Kanske dags att ta sig för att kolla igenom dem.
Jag jobbade på bio när den första gick, men har inte ens sett den 😛
Jag har lite svårt för sifi och annat ”overkligt”, det är lixom inte min grej. Men vet ju att folk gillar filmerna, så en dag kanske jag ser dem.
Vad bra att du gillade filmen. Jag har sett filmerna & vi kommer nog se denna med.
Ha en bra dag! 🌸