Fem en fredag v.10: Mittemellan

Du deltar genom att svara på frågorna i din blogg (eller genom en kommentar om du inte har en blogg). Lämna gärna en kommentar här hos Elisa så jag och andra kan hitta in till dig och läsa dina svar. Kom ihåg att länka hit så fler kan ta del av Fem en fredag.

  1. Vad är det första vårtecknet du brukar lägga märke till?
  2. Vad längtar du mest efter när vintern börjar släppa?
  3. Vad gör ett kallt bakslag lite lättare att acceptera?
  4. Vilken liten sak i vardagen förändras först när säsongen vänder?
  5. Vad märks mest på människor när ljuset kommer tillbaka?
  1. Vad är det första vårtecknet du brukar lägga märket till?

Hm det är nog att det blir varmare i luften och det känns verkligen att våren är här för att stanna.

2. Vad längtar du mest efter när vintern börjar släppa?

Att det blir torrare ute så man kan börja gå promenader i skogen igen.

3. Vad gör ett kallt bakslag lite lättare att acceptera?

Att det ändå är på väg att bli vår och man vet hur svenskt väder kan vara.

4. Vilken liten sak i vardagen förändras först när säsongen vänder?

Det är att det blir ljusare ute och det känns att det är vår i luften.

5. Vad märks mest på människor när ljuset kommer tillbaka?

Att det blir att fler folk som går promenader och väljer att vara ute.

5 svar på ”Fem en fredag v.10: Mittemellan

  1. Ljuset gör så mycket. Det är väl det jag saknat mest under vintertiden. Sen att det blir varmare och man kan sitta ute mer är bara ett plus

  2. Det är så härligt med vår, det är nästan som att någon drar undan ett täcke från över ögonen. Det blir helt plötsligt ljus och så låter det annorlunda också tycker jag. Och jag tycker det känns väldigt tydligt i skogen också =)

  3. Jag har också tänkt på att det börjar vara väldigt mycket folk ute nu. Fast det började mörkna när jag var ute i skogen igår så var det ändå en hel del personer ute. Värme i luften märker jag också. Idag var det riktigt skönt när jag åkte hem från jobbet. Och det är bara mars.

  4. ljuset betyder så mycket. det är ljusare på morgonen och är ljust längre på kvällen. en har mycket mer lust att vara ute. har suttit ute och läst idag. inte jättelänge och med kappa och halsduk men i alla fall. koltrasten kom på en gång.

  5. Pingback: Fem en fredag v. 11: Checkin - elisamatilda.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *