
Godkväll!
Hoppas er fredag varit bra. Här hällregnade det ordentligt när personalen väckte mig. Jag började dagen med filmen I know what you did last summer eller Jag vet vad du gjorde förra sommaren som den heter på svenska.
Idag så har jag tagit det lugnt då jag känner att kroppen inte är hundra procentig än och idag så har jag blivit hes så en personal fråga mig vad har hänt med din röst när jag skulle äta middag.
Idag har jag varit in till Hemmakväll där jag köpte lösgodis då jag hade en rabattkupong i deras app. Sen har jag köpt biobiljetter till mig och min bästa vän då vi ska gå på bio nästa söndag då filmstaden har stora bio dagen så biobiljetterna kostade bara ungefär 100kr då de har 50% rabatt på alla biobiljetter den dagen (21 September).
Ikväll så har jag kollat på filmen Råttatouille på disneyplus.
Handlingen:
Råttan Remy bor i en av Paris finaste restauranger då han verkligen hatar Sopor. Han drömmer om att bli en stjärnkock då han älskar matlagning och har väldigt bra luktsinne och smaksinne. När han möter kökspojken Linguini så blir det starten på resa för dem båda som de inte vet var den kommer sluta,
Recension:
Filmen kom 2007. Den vann en oscar för bästa animerade film men var nominerad till sammanlagt 5 oscars. Detta är en favorit som det var ett tag sen jag kollade på. Den är en bra animerad film så man förstår varför den vann i den kategorin.
Jag ger filmen 3/5
Det regnade en hel del hos mig igår, idag har dock solen spruckit upp på eftermiddagen. Skönt att börja dagen med att se en film när du inte kände dig så frisk. Du får krya på dig 🙂
Så mysigt med biobesök igen. Du går verkligen ofta på det. Vad ska du och bästa vännen se? Filmen jag vet vad du gjorde förra sommaren, är det den fråk början av 00-talet? Eller är det en ny?