Måndag, kortare dag och filmen Wicked

Godkväll!

Hoppas ni har haft en bra måndag. Jag har varit på radion men blev inte där hela dagen. Valde att åka hem vid kvart i två tror jag klockan var då jag var så trött att jag inte kunde koncentrera mig. Medan jag var på radion så bestämde jag med en personal att vi ska börja klippa i mitt program på onsdag. Så imorgon kommer jag börja skriva mitt nya manus så jag har något att göra imorgon.

Här hemma har jag ätit middag vilket var tacos. Ikväll har jag kollat på filmen Wicked.

Handling:

Filmen är baserad på den populära musikalen wicked som är baserad på boken Wicked av Gregory Mauguire.

Filmen handlar om Elphaba som har grön hy som möter Glinda som är en populär tjej blir oväntat vänner på Shiz university i the land of Oz. En vänskap som är stark men som till slut kommer till ett vägskäl där de måste välja vilken väg de ska. Frågan är om de kommer ta samma väg?

Part II kommer ha premiär i november detta år.

Recension:

En av de bästa musikaliska filmerna som någonsin gjorts enligt mig. En film som inte alls känns så lång som den är. Denna film kommer enligt mig förmodligen vinna många priser och det skulle inte förvåna mig om den får Oscarsnomineringar.

Elphaba spelas av Cynthia Erivo som gör rollern otroligt bra medan Glinda spelas av ingen mindre än Ariana Grande som gör sin roll otroligt bra. De har också en väldigt bra kemi mellan varandra i filmen.

Jag ger filmen 5/5

2 svar på ”Måndag, kortare dag och filmen Wicked

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *