
Hoppas ni mår bra och har haft en bra dag. Själv vaknade jag upp med kraftig yrsel. Så dagen har spenderats i soffan framför tv:n. Idag har jag kollat på filmen Män som hatar kvinnor förlängda versionen. Den kom ut 2009 och har vunnit många priser. Filmen är baserad på boken Män som hatar kvinnor V Stieg Larsson. Tyvärr dog han 2007 så han såg aldrig sina böcker bli filmer.
Här har det snöat hela dagen så har inte varit ute något alls. Men det har sagts att man inte ska ut i trafiken om man absolut inte måste..
Hur är vädret hos er?
Här kom snön under natten och det har fortsatt snöa idag. Jag visste inte att författaren hade dött. Jag har inte läst böckerna, men jag har sett filmerna, när de kom ut 🙂
okej.
Det hade jag inte koll på att han inte han se sina böcker bli filmer. Sorgligt. Jobbigt med yrsel men skönt att du haft en ok dag i alla fall.
okej.
Skönt att ta en lungn dag när man inte mår helt okej jag kollade mycket på dom filmerna för men aldrig läst böckerna ❤️
okej.
Usch vad jobbigt att du vaknade med yrsel. Det är snö och minusgrader här men det har inte varit det där riktiga kaoset. Det är jag glad för. Jag har bara sett filmen men inte läst böckerna.
okej.
Fy för yrsel. Perfekt väder för att vara inne. Vi har åxå snö väder här.
” Män som hatar kvinnor” filmerna är mycket bra.
Mm trist att Stig inte fick se filmerna som gjorts av sina böcker.
Ha en bra dag! 🌺
Ja.